Právě rozšíření expozičních ploch s citlivým přístupem rekonstrukce k původní stavbě bylo důvodem, proč armádní muzeum pod vrchem Vítkov získalo od poroty cenu.
Rekonstrukce muzea trvala přes čtyři roky a hlavním záměrem bylo budovu přizpůsobit nejmodernějším trendům v muzejnictví, ale zachovat památkovou ochranu objektu, který reprezentuje moderní funkcionalistickou architekturu období první republiky. Rekonstrukce tak respektovala původně navržené hmotové řešení budovy a nové prvky byly řešeny tak, aby celou koncepci nijak nenarušovaly. Novinky jsou tak použitým materiálem i tvarem příbuzné původnímu řešení.
Od pazourku přes husitství k třicetileté válce
Sedm částí nové expozice zahrnuje celou historii vojenství na našem území. První část je věnována nejdelšímu období od „úsvitu dějin“ až do roku 1740. Návštěvník tak jako první zbraně uvidí pazourky, hroty šípů, poté se přenese do středověku, jemuž vévodí scéna před bitvou u Kresčaku a husitská expozice s tradiční vozovou hradbou. První část uzavírá 18. století a období Třicetileté války.
Období vojevůdců
Druhá část výstavy začíná nástupem Marie Terezie na trůn v roce 1740 a mapuje naší historii vojenství až do první světové války, tedy do roku 1914. Vedle císařovny se věnuje tato číást třem velkým českým postavám válečných konfliktů z tohoto období - Josefu Václavu Radeckému z Radče, Alfredu Windischgrätzovi a Františku Jindřichu Šlikovi.
První „vlaková a zákopová“ světová válka
První světový konflikt v lidských dějinách mapuje v třetí části expozice především s důrazem na českou stopu ve válečných taženích a na české zájmy. Ústředním motivem této části expozice je proto legionářský vlak a také interaktivní expozice, v níž návštěvník může zažít na vlastní kůži atmosféru bojů první světové války v zákopech. Poslední část této kapitoly se věnuje vzniku Československa, které díky své ekonomice vybudovalo k obraně státu na svou dobu moderní silnou armádu. Návštěvník si tak může prohlédnout unikátní zbraňové systémy, a prototypy, které vyvájel tehdejší silný národní zbrojní průmysl. Závěr kapitoly je věnován mobilizaci, kterí byla epilogem první republiky.
Dvě patra o největším konfliktu lidstva
Předposlední sekce expozice mapuje desetileté období českého vojenství okolo největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva – II. světové války. Zde se příběh rozběhne chronologicky do několika teritoriálních větví a mapuje západní, východní a středomořskou frontu doplněnou o protektorátní témata. Zvláštní pozornost tu má například atentát na Reinharda, kde návštěvník může sledovat podrobně témata o výcviku výsadkářů, přípravě atentátu i jeho skutečném provedení. Expozice obsahuje celou řadu zajímavých exponátů, včetně osobních předmětů parašutistů, jedna z místností je proměněna v kryptu kostela u Karlova náměstí, kde parašutisté vedli svůj poslední boj.
Komunismus a současnost
Sedmá expozice je věnována poválečné armádě, a to ve dvou kapitolách. Ta první mapuje komunistickou éru, kdy život ozbrojených sil byl určován pozicí Československa jako satelitu Sovětského svazu, ta druhé představuje cestu Armády ČR od sametové revoluce. Hlavním exponátem první části je národní vlajka potřísněná krví ze srpna 1968. Expozici posledních let armády uzavírá pak vojenská kaple jako vzpomínka na padlé vojáky.
Muzeum, jež návštěvníky přivítá poprvé na stání svátek v pátek 28. října, vstup do něj je zdarma. Následně bude přístupné denně kromě pondělí, a to vždy od 10 do 18 hodin. Příchozí budou v nových expozicích moci obdivovat sedm tisíc exponátů, umístěných v sálech ve čtyřech podlažích.