
Osvěta opět vítězí
Podporovat zajímavé a prospěšné neziskové projekty jistě patří do dikce správného hospodáře. Je pravdou, že řada těchto projektů skutečně občanům přináší prospěch. Je však zároveň pravdou, že v MČ Praha 3 jsou některá sdružení, která získávají podporu opakovaně a jsou při udělování grantů velmi úspěšní. Čím to je?

Žižkovský masopust bude již podruhé končit před Viktorkou
Letošní masopustní veselí se bude odehrávat od soboty 1. března a vyvrcholí tradičním masopustním průvodem v úterý 4. března. Mezi masopustními akcemi se tak objeví koncert Kašpárka v rohlíku, skupiny Vltava, ale také taneční odpoledne „pro starší a pokročilé“, animované pohádky v Aeru či výtvarné workshopy.

Počet úředníků na žižkovské radnici poroste i letos
„Když děláte reformy a úsporná opatření, musíte na to najmout další personál. Úsporné reformy nejsou levné, pane ministře,“ vysvětluje svému politickému šéfovi státní tajemník sir Humphrey Appelby v legendárním britském sitcomu televize BBC Jistě, pane ministře.

Plůtek, minigolf a Mahlerovy sady
Kdo se byl v posledních několika měsících podívat v Mahlerových sadech, nemohl si nevšimnout mnoha podstatných změn. Objevila se nová restaurace se zahrádkou, na podzim vjely do parku buldozery a rozryly park blíže k Fibichově ulici. A zastupitelé naší městské části se začali hádat, kdo za současný stav, kdy velkou část zelených ploch nahradil beton, vlastně může.
.jpg)
Vyšel originální žižkovský kalendář na rok 2014
Samozvaný prezident Svobodné republiky Žižkov, kavárník, odborník na polské i balkánské prostředí a také milovník Žižkova. Na jméno Pavla Trojana jste mohli již mnohokrát narazit, mimo jiné i na stránkách Žižkovských listů v rubrice Z historie Prahy 3. Tentokrát se však pustil do tvorby kalendáře pro ty, kdo mají rádi staré pohlednice. A bez podpory radnice.

Video na neděli: Jenom voda
Krátký snímek režiséra Carlose de Carvalho je takřka ideálním na nedělní odpoledne. Do Lisabonu připlouvají po dlouhé cestě námořníci a setkávají se se svými blízkými. Všude se odehrávají na počest cestovatelů slavnosti, tance a ulicemi proudí radost. Jen malé prasátko je nějak smutné a ve svém rodném městě se najednou cítí neobvykle osamělé. Režisér a výtvarník v jedné osobě originálně pracuje s počítačovou animací, kdy vytváří až podivuhodně pokřivené barevné kompozice.

Špinavý trik jako manuál k Oscarovým úspěchům
Poslední snímek režiséra Davida O. Russella, retro kriminálku Špinavý trik (American Hustle), předchází pověst skvělého filmu. Ocenění z letošních Zlatých glóbů, deset nominací na Oscary hovoří samo za sebe – setkáváme se s výjimečným dílem. Může to však být i naopak?
Začínáme s „fitkem“ aneb co skrývá lednička
Rozhodnutí o tom, že budete pravidelně navštěvovat místnost plnou upocenců, máte již za sebou a kýženě vyhlížíte vysvalenou či jinak zpevněnou postavu? Pravidelné chození do fitness centra ale nekončí pouze u správně provedených cviků, péče o kondičku, zdravé tělo obalené příjemně vystupujícími svaly po vás bude žádat i další důležitá rozhodnutí. Ano, jde o správný životní styl – především skladbu vašeho jídelníčku.

Zapomenutý chrám
Pravoslavné kostely se dají v Praze spočítat na prstech jedné ruky. Rodilé Žižkovany může o to více překvapit fakt, že jeden z nich, s typicky ruskými pravoslavnými rysy, se nachází přímo v areálu Olšanských hřbitovů. Jedná se o chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice neboli Uspeninskij chrám. Druhý název vychází z faktu, že je zasvěcen Zesnutí (v ruštině „uspenije“) přesvaté Bohorodice. V turistických průvodcích po Praze ho bohužel nenajdete.

Josef Klíma: Klasická galerka už neexistuje
Natočil nespočet investigativních reportáží, v nichž odkrýval pozadí těch největších kriminálních kauz devadesátých let. Pro veřejnost objevil mnohé velké tuneláře. Reportér, scénárista, spisovatel a hudebník Josef Klíma má dar klást zdánlivě obyčejné otázky a probudit i v těch největších gaunerech pocit, že jim rozumí. A tak mu na kameru promlouvají lidé, kteří by jinému novináři neřekli ani slovo. Ostatně když ještě pracoval v redakci pořadu Na vlastní oči, jednal s každým začínajícím reportérem obdobně. Téměř otcovsky a s pochopením.

Projekt Music Infinity se přelévá do festivalu Spectaculare
Dramaturgický tým z Paláce Akropolis ztělesněný Josefem Sedloněm a Petrem Boháčem připravili první ročník festivalu Spectaculare, který do Prahy přiveze experimentální hudbu, současné pohybové divadlo, multimédia a vizuální umění. Festival se bude konat od 20. do 31. ledna na Nové scéně Národního divadla, v Paláci Akropolis, Centru současného umění DOX a ve Studiu Hrdinů – Veletržním paláci.

Osázej a užívej zahradu, kterou si sám naplánuješ. Na Krejcárku? Proč ne.
Ačkoliv se teď většina zahrádek ukládá k zimnímu spánku a pěstitelé si užívají odpočinku, v komunitní zahradě Krejcárek se horečně pracuje. Důvod je prostý, zahrada by v příštím roce měla dostat novou podobu a to ne hned tak ledajakou. O tom, jak bude vypadat, by totiž měli rozhodnout sami její uživatelé a další obyvatelé Prahy 3.

Začínáme s „fitkem“
Jak jste se letos vypořádali s novoročními předsevzetími? Tradičně mezi ně patří i další z pokusů o pravidelné cvičení a mnozí tak poprvé vyrážejí do fitness center mučit tělo i ducha. Leden je tak pro mnohá sportoviště měsícem masy nových návštěvníků, kteří se pokoušejí vypracovat. Ne každému to vydrží do února. Společně s trenérkou Veronikou Žižkovou vám budeme pravidelně přinášet sportovní tipy, aby vaše cvičení přečkalo „novoroční slib“.
.jpg)
Pavel Brázda se dočkal svého času
Známý výtvarník Pavel Brázda (87) je jedním z nejvytrvalejších malířů, které můžete mít tu čest poznat. Svědčí o tom i fakt, že své první výstavy se dočkal až v šestašedesáti letech, tedy po mnoha desetiletích vytrvalé práce. I tak ale celá desetiletí, která tomu předcházela, vyplnil usilovnou prací. A rozhodně tím nemyslíme jen dřinu v kotelně, kam byl Brázda odložen komunistickým režimem.

Přerušovaná soulož s Nymfomankou
Prolomit vlny, Idioti, Tanec v temnotách, Dogville, Antikrist či Melancholie – takřka v každém z předchozích snímků dánského režiséra Larse von Triera je zakódována určitá podoba filmového experimentu a hry s divákem. Ať už se jedná o manifest Dogma 95, kterým odvrhl veškerou filmovou umělost, divadelní stylizaci v Dogville či emočně muzikálově vypjatý Tanec v temnotách – Trier s pečlivým ovládnutím filmového řemesla znejisťuje do té míry, kdy ani my sami netušíme, kdy si z nás dělá legraci. Dvojfilm Nymfomanka tuto hru přesouvá i do mimofilmového světa.

Žižkov je pražský Montmartre
Málokdo má takové zásluhy o žižkovskou hudební kulturu jako Lubomír Schmidtmajer. Od počátku osmdesátých let vedl legendární Junior klub Na Chmelnici, který poskytoval zázemí bigbítovým kapelám. Nyní se snaží v podobném duchu pokračovat v jednom z největších pražských klubů, v Paláci Akropolis.

Jaroslav Dušek: Naslouchám srdcem
Známý český filmový a divadelní herec Jaroslav Dušek bývá v mediální zkratce často vykreslován jako podivín propagující jakýsi alternativní způsob života. Položme si ale otázku, co je na vnitřním ztišení, empatii nebo lásce alternativního. A co je tak zvláštního na naslouchání řeči stromů nebo kamenů, na životě v přítomnosti, úctě ke všemu živému a usilování o harmonii se sebou samým i vnějším světem?

Filmový tip: Holy Motors
Netradiční road movie, která nás proveze uličkami Paříže na sedadle podivuhodné limuzíny, je podvratným snímkem, jenž diváky zákonitě rozdělí na nesmiřitelné poloviny. Holy Motors, jež si na festivalu v Cannes vysloužily trojnásobný potlesk, totiž skrze režiséra Leose Caraxe nádherně provokují a elektrizujícím způsobem kladou otázku, co je vlastně film a vyprávění příběhů.

O předsevzetích a zázracích
Nový rok začal a ti, kdo berou vážně svá nová předsevzetí, mají příležitost ukázat, jací opravdu jsou. Mnozí už opravdu nekouří. Chodí z práce dřív, než děti usnou. Jezdí méně autem a třídí odpad. Někteří svá chvályhodná předsevzetí dokážou naplnit, jiní ne. A ti, kdo již nyní tuší, že nejspíš neuspějí, možná touží po zázraku. Po čemsi, co by jim všechny ty krásné úmysly a přání pomohlo naplnit.

Povídka: Mimina na věži
Bylo to přímo nedávno. Poblíž židovského hřbitova na Žižkově žila taková divná paní. Nebyla to čistokrevná čarodějnice. Spíš vědma, i když čarování znala dost. A protože byla částečně i obyčejná ženská, zamilovala se. Ten, do kterého se zahleděla, byl Čert.

Povídka: Kafka v metru
„Tak takhle jsem se zamilovala do Prahy,“ říká Nika, podívá se z okna na noční Berlín a napije se vína. „Nejdřív metro, až pak Pražský hrad. Ale Vánoce, ty si nezamiluju nikdy.“ Její byt je malý, každé stěhování je o pokoj menší, protože Berlín je každý rok o něco dražší. Ale na víno je. A na jídlo a cigarety taky.

Vánoce, doba karnevalů i rozjímání
Vánoce jako rej divokých vojsk a průvody maškar? Nejvýznamnější svátky v roce měly v minulosti mnoho podob a jejich křesťanská stránka je jen částí úplného obrázku. Pohled na méně známé tradice adventní doby není jen zajímavý etnografický výlet, ale může pomoci i k pochopení dnešní povahy Vánoc.

Ladislav Špaček: Etiketa je o vztazích
Dokonalé vystupování a profesionalitu už od Ladislava Špačka každý automaticky očekává. Propagátor pravidel etikety prošel mnoha profesemi – byl pedagogem, novinářem, ale i moderátorem, lektorem a především tiskovým mluvčím prezidenta Václava Havla. Zažil nejtajnější státnická jednání, setkávání s nejvýznamnějšími světovými politiky a na dotazy odpovídal i v hloubi noci. My jsme se však sešli za normálních podmínek. V kavárně nad šálkem mátového čaje.

Od undergroundu ke svíčkové
Propojení Václava Havla s Žižkovem je zdánlivě malé a přitom všem na očích. Ředitel Paláce Akropolis Lubomír Schmidtmajer působil na počátku devadesátých let jako prezidentův osobní tajemník a na neformální úrovni se oba setkávali již od osmdesátých let.

Nostalgie po první republice je zcela na místě
Zpěvák, herec, režisér, ale také tanečník a stepař Ondřej Havelka se s námi setkal pár desítek minut před zvukovou zkouškou koncertu Melody Makers v Městské knihovně v Praze. Přestože měl před sebou ještě převlékání a vyladění zvuku všech patnácti členů big bandu, velmi přesně a ochotně se rozpovídal o pozadí swingové hudby, která v současné době zaznamenává velký vzestup.

Jste nuly a stejně koupíte!
Na začátku je vždy leták nabízející za drobnou částku výlet například na zámek spojený s prezentační akcí a množstvím dárků. Aktéři jsou ale odvezeni do hospodského sálu, kde na ně čekají mladí muži v oblecích a řadou předražených zbytečností. Nátlak začíná.

Jeden musí z kola ven aneb výborný špionážní film
Ostře řezaný špionážní thriller s exkluzivní hereckou sestavou. Žánr špionážních snímků bývá často spojován především s postavou neohroženého britského agenta Jamese Bonda či jeho aktualizované verze v podobě stále unikajícího Jasona Bournea. Filmová adaptace novely Jeden musí z kola ven (1974) spisovatele Johna le Carrého ale ukazuje svět zpravodajských služeb v trochu jiném světle.

Konec mecenášů v Čechách?
V adventním období se sklony k solidaritě a nezištné pomoci násobí. Je nepochybným faktem, že se v různých sbírkách vybere nemalé množství prostředků. Tento čas však vybízí i k obecnější úvaze o tom, co pro Čechy znamenají pojmy jako filantropie či štědrost. Jak je to tedy s naší ochotou podporovat potřebné? Proč se bohatí málokdy stávají mecenáši? A je mecenášství tak neproblematické a ušlechtilé, jak se na první pohled zdá?

Cvičíme u tyče aneb Pole Fitness
Cvičení u tyče – pole fitness nebo pole dance – se u nás těší stále větší oblibě. V Praze je zatím kolem deseti center a jedno takové, Vertigo Pole Fitness, si na Vinohradech otevřela také trenérka Jarmila Ptáčníková. Pole dance & fitness napomáhá formování postavy a zvyšuje sebevědomí.
.jpg)
Ježíšek je kometa s ručičkama a pytlem
Jak prožívají děti Vánoce? Jde jen o dobu, kdy dostanou hodně dárků? Nebo vnímají specifičnost atmosféry a naopak se dost možná nejvíce přibližují duchu původních svátků? Pamatujeme si to zvláštní pnutí, které jsme nikdy jindy nepociťovali a které v člověku nějak přetrvává i v dospělosti. Protože na některé věci vám nemohou odpovědět výzkumy ani odborníci, vyrazili jsme se zeptat samotných dětí.