
Radnice tvrdí, že odvolaná šéfka Atria a Vozovny způsobila škody za statisíce
Odvolaná ředitelka příspěvkové organizace Za Trojku Magda Daniel podle žižkovské radnice způsobila statisícové škody tím, že nezveřejnila ve veřejném registru smlouvy s dodavatelem reklamních a marketingových služeb, agenturou Amden. Starosta Jiří Ptáček (TOP 09) následně spor okolo renomované manažerky kulturní organizace zpolitizoval, když poukázal na to, že služby agentury Amden využívala také ODS. Ta jakoukoliv souvislost odmítla s tím, že pronájem mobilního stánku pro volební kampaň uhradila.

Opilý mladík v BMW zboural v Husitské šest aut
V krvi měl jedno promile alkoholu, když v úterý v noci vjel se svým bavorákem do Husitské ulice na dolním Žižkově. Řízení zde nezvládl a postupně naboural šest zaparkovaných automobilů.

Ptáčkovo vedení odvolalo šéfku Vozovny a Atria, odmítá zdůvodnit proč
Žižkovská radnice pod vedením starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) nečekaně a bez zdůvodnění odvolala Magdu Danel, úspěšnou šéfku obecní kulturní organizace Za Trojku, která spravuje kulturní centrum Vozovna a koncertní a výstavní síň Atrium. Padáka z funkce dostala těhotná ředitelka i přesto, že její působení v čele kulturních stánků Prahy 3 pozitivně hodnotí odborná i laická veřejnost. Radnice přitom personální změnu odmítá vysvětlit, v důvodové zprávě pouze operuje termínem „ztráta důvěry,“ který husákovský normalizační režim zavedl pro politické čistky v 70. letech.

Žižkovský fotograf a spisovatel vydává knihu o divné budoucnosti
Povídková kniha „Krásný svět,“ která se v druhém polovině listopadu objeví na pultech knihkupectví, je třetím literárním počinem žižkovského spisovatele a známého fotografa Emila Bratršovského. Po dvou detektivních románech se autor vrhnul na sci-fi - devět povídek líčí jeho vizi, jak by mohla vypadat naše budoucnost za 50, 100 či 200 let. A jeho „Krásný svět“ čtenářům v mnoha ohledech nemusí připadat až tak krásný.

Opravy žižkovských paneláků se zpožďují a prodražují
Žižkovská radnice nedotáhne opravy obecních panelových domů v Roháčově, Ostromečské a Ondříčkově ulici v plánovaném termínu a zaplatí za ně více, než původně plánovala minulé vedení Prahy 3. Vyplývá to z dodatků ke smlouvám se stavebními firmami, které v říjnu schválila na svém jednání rada městské části v čele se starostou Jiřím Ptáčkem (TOP 09).

Radnice stopla léta připravovaný projekt domu sociálních služeb
Koalice TOP 09, STAN, Pirátů a Zelených defenzivně ukončila plány na výstavbu moderního domu sociálních služeb v ulici K Lučinám na Jarově. Projekt komplexního zařízení s 98 až 110 lůžky pro seniory a osoby se zdravotním znevýhodněním schválilo předchozí vedení radnice v roce 2016 a jeho součástí měl být také denní stacionář.

Román o dospívání na Žižkově v 80. letech slaví u kritiků úspěchy
Novinka Simony Bohaté „Všichni sou trapní“ je zdařilou sondou do duše žižkovského výrostka v období normalizace a zaujme jistě každého pamětníka té doby. Jde o příběh z izolovaného světa outsiderů, zasazený do reálií bourání starého Žižkova, v němž rostou první paneláky. S trochou nadsázky je to jakási žižkovská variace na slavný román Trainspotting od irského spisovatele Irvina Walshe.

Radnice se zapojila do klimatického alarmismu, starosta Ptáček povolal „experty,“ co obsazují komíny
Koalici starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) na žižkovské radnici se po radnicích pod vládou aktivistických bratří Čižinských také zapojila do komunálního klimatického alarmismu. Nevyhlásila sice přímo stav klimatické nouze, zřídila však „expertní skupinu“ která městské části bude radit, jak má snížit uhlíkovou stopu. Je mezi nimi aktivista hnutí Greenpeace, který se mediálně proslavil obsazením komína prunéřovské elektrárny, šéfka ekologického hnutí Duha, bývalý náměstek ministra životního prostředí i pirátský ekologický aktivista z Havířova.

Jak měl vypadat funkcionalistický vstup na Žižkov?
Přes šedesát let od poloviny 19. století vítala návštěvníky Žižkova industriální brána v podobě pražské obecní plynárny, po jejím zrušení na pozemku vyrostla ambiciózní funkcionalistická stavba Všeobecného penzijního ústavu (VPÚ), až do 60. let 20 století se však uvažovalo i o další koncepční moderní výstavbě. Prim v těchto plánech měli architekti VPÚ Josef Havlíček a Karel Honzík, nakonec však z plánů sešlo. Podívejte se, jak také mohl vypadat Žižkov nad hlavním nádražím.

Žižkovská Klinika se mění v administrativní budovu s ordinacemi a prostory pro děti
Dlouhá léta vládní budova ležela ladem, pak se na několik let změnila ve squat aktivistů z Autonomního sociálního centra Klinika, v těchto dnech státní společnost Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která objekt dostala do správy, oznámila, že zahajuje jeho rekonstrukci. Za 48 milionů se má vybydlený objekt změnit v kancelářské centrum s ordinacemi a prostory pro zájmové aktivity dětí.